Wybieramy obrączki
Oczywiście najważniejszą funkcją obrączek jest ta symboliczna – są dowodem miłości, wierności, przypieczętowaniem związku dwojga ludzi. Jednak nie można zapominać, że są też ozdobą, którą będziemy nosić całe życie. Nie warto więc kupować ich szybko, bez zastanowienia. Może się wtedy okazać, że to, co w pierwszym momencie wydawało nam się romantyczne i idealne, po namyśle uznamy za tandetne, niepasujące do nas lub po prostu niewygodne. Zanim zdecydujemy się na obrączki, powinniśmy przemyśleć więc kilka ważnych kwestii.
Złoto czy jednak nie?
Pierwszym zadaniem jest podjęcie decyzji, z jakiego kruszcu mają być wykonane obrączki. Obecnie mamy bardzo szeroki wybór w tej kwestii. Można zdecydować się na żółte, białe lub różowe złoto, ale też platynę czy nawet tytan. Ten ostatni jest szczególnie popularny wśród par ceniących sobie nowoczesność – ozdoby z niego wykonane są lekkie, wytrzymałe, a przy tym niezwykle oryginalne. Nowych zwolenników nieustannie zyskuje też platyna. Obrączki z tego kruszcu są jednak stosunkowo drogie, mogą sobie więc na nie pozwolić tylko te pary, które chcą naprawdę sporo zainwestować w ślubne pierścionki. Numerem jeden wśród metali wykorzystywanych do tworzenia obrączek niezmiennie jest jednak złoto.
Jeśli chcemy także postawić na ten kruszec, pozostaje nam już tylko wybrać odpowiednią próbę. Najczęściej używane do produkcji biżuterii jest złoto z oznaczeniem 333, 585 i 750. Wydawać by się mogło, że najodpowiedniejsze na obrączki będzie to najwyższej próby. To jednak nie do końca prawda. Jest to bardzo miękki kruszec, więc im wyższa próba, a tym samym zawartość złota w stopie, tym bardziej miękkie i skłonne do odkształceń będą ozdoby. Dlatego najbardziej polecane są obrączki próby 585 – jest w nich na tyle dużo cennego kruszcu, że mają piękny kolor i połysk, a zarazem dostatecznie wiele domieszek twardszych metali szlachetnych , by się nie odkształcały.
Ozdoby na obrączkach
W sprzedaży jest dziś dostępnych wiele modeli obrączek – łączących różne kolory złota, ozdabianych brylantami lub cyrkoniami czy grawerowanych w wymyślne wzory. Pozwala to każdej parze wybrać coś oryginalnego, ale jednocześnie idealnie pasującego do jej upodobań. Warto jednak wiedzieć, że dużo trudniej jest zmienić rozmiar takich ozdób. Każda ingerencja może zaburzyć utworzony wzór. Jeśli więc decydujemy się na tego typu obrączki, trzeba upewnić się, że ich rozmiar jest idealnie dopasowany i nie będzie konieczna przeróbka.
W przypadku wyboru bogato zdobionych obrączek warto też przemyśleć inną rzecz – czy ta ozdoba na pewno do nas pasuje? Nie opłaca się tutaj kierować chwilową modą czy fascynacją – najlepiej wybrać takie obrączki, które pasują do naszego stylu ubrania się i trybu życia. Jeśli małżonkowie często uprawiają sporty czy zawodowo grają na instrumencie, bogate zdobienia szybko okażą się po prostu niepraktyczne.
Wygoda przede wszystkim
No i rzecz najważniejsza – dobieramy takie obrączki, w których jest nam po prostu wygodnie. Trzeba więc zwrócić uwagę, czy nie przeszkadza nam ich grubość, czy kamienie nie obcierają palców albo czy ozdoba jest wygodnie wyprofilowana po wewnętrznej stronie. Nie mniejszą wagę należy przyłożyć do wyboru rozmiaru. Choć może wydawać się to banalne, wcale takie nie jest. Musimy pamiętać, że nasze palce mają nieco inny obwód, gdy jest chłodno, inny zaś gdy panują upały. Zmienia się on także chociażby pod wpływem dużego wysiłku. Może się więc okazać, że obrączka wybrana w chłodny, zimowy wieczór stanie się po prostu za ciasna latem. W razie wątpliwości warto więc poradzić się jubilera, który dzięki doświadczeniu potrafi dobrać odpowiedni obwód pierścionka.