+48 886 229 290  kontakt@ajubiler.pl

Obrączki złote do -35%

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Zgodnie z tradycją, do dnia ślubu narzeczona nosi pierścionek na palcu serdecznym prawej dłoni. Serdecznym, czyli tym najbliżej małego palca. Ma to znaczenie symboliczne, jako że to właśnie prawą dłoń kładziemy na sercu przy najważniejszych wyznaniach oraz podajemy małżonkowi, składając przysięgę małżeńską. Czasem po ślubie pierścionek zaręczynowy ustępuje miejsca obrączce i przenosi się na serdeczny palec dłoni lewej, a czasem obrączka i pierścionek noszone są na tym samym palcu.

Najważniejsze jednak jest, aby pierścionek zaręczynowy odróżniał się od innych kształtem, kamieniem i materiałem, z których został on wykonany. Złoty pierścionek z brylantem ma jednoznaczną wymowę:

" chcę, abyśmy szlifowali naszą miłość, budowali ją na złotych zasadach, by lśniła radością, była jednocześnie delikatna, trwała i ponadczasowa jak brylant. "

W jaki sposób przebiegają zaręczyny dzisiaj?

Obecnie zaręczyny mają na celu przede wszystkim poinformowanie rodziców o planach narzeczonych. Zazwyczaj odbywają się w ten sposób, że przyszły mąż podczas rozmowy z rodzicami oświadcza, że wraz ze swoją wybranką postanowili wstąpić w związek małżeński.  W dniu zaręczyn mężczyzna zjawia się w domu dziewczyny. W trakcie spotkania może jej wręczyć pierścionek zaręczynowy, chociaż zdarza się, że przyszła żona została już obdarowana taką biżuterią wcześniej. Uroczystość zaręczyn umożliwia obu stronom wzajemne poznanie się, a także sprecyzowanie planów co do daty i ceremonii. Oczywiście jest to tylko przykładowy scenariusz tego, jak powinny wyglądać zaręczyny. W rzeczywistości bowiem odbywają się one bardzo różnie. Dzisiaj mężczyźni często oświadczają się swoim wybrankom również na osobności i wtedy też obdarowują je pierścionkiem zaręczynowym. Większość par pragnie, aby ta chwila na długo pozostała w ich pamięci, dlatego coraz powszechniejsze są oświadczyny w romantycznej sytuacji czy malowniczej scenerii. Współczesne zaręczyny są zatem zupełnie inne od tych, które odbywały się w okresie starożytności czy średniowiecza. Obecnie są to nastrojowe, kameralne wydarzenia, w których może, ale nie musi uczestniczyć najbliższa rodzina przyszłej pary młodej.

Gdzie nosimy pierścionek zaręczynowy przed ślubem?

Zaręczyny to wyjątkowo romantyczny moment, kiedy mężczyzna prosi kobietę, by ta została jego żoną. Z dawną tradycją istotne znaczenie ma nie tylko fakt, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy przed zawarciem związku małżeńskiego. Ważne było także to, aby pierścień miał biały kamień. Mógł to być np. brylant lub perła. Biała kolorystyka oznaczała szczęście, zjednoczenie oraz nierozerwalność przyszłego małżeństwa. Nieco później zaczęto odchodzić od tego zwyczaju i wręczano wybrankom pierścionki z kolorowymi kruszcami. Najczęściej były to:

  • szmaragdy,
  • rubiny,
  • ametysty,
  • topazy,
  • szafiry.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi jest dzisiaj bardzo popularna, ale nie każdy wie, że niesie ona ze sobą głębsze znaczenie. Przykładowo szmaragd symbolizuje bezpieczeństwo i harmonię, natomiast rubin odwagę, pasję oraz miłość. Za najcenniejszy wciąż uznawany jest diament, który zachwyca swoją nieskazitelnością i czystością, oznaczając wieczną miłość. Bez względu jednak na kamień, wiele osób zastanawia się, na której ręce i na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. W Polsce panuje zwyczaj, że przed ślubem powinien on znajdować się na prawej ręce. Jest to związane z wielowiekową tradycją. Przed wybuchem powstania styczniowego obrączki noszono na lewej dłoni, natomiast prawa była zarezerwowana wyłącznie dla wdów. Po ostatecznej klęsce Polaków kobiety zamężne na znak żałoby zaczęły je przekładać na prawą rękę. Ten ważny moment w historii spowodował, że Polki noszą obrączki na prawej dłoni do dziś. Jako ciekawostkę można dodać, że w niektórych krajach jest odwrotnie. Tak jest, chociażby w Wielkiej Brytanii. Tam pierścień wręczany podczas zaręczyn nosi się na lewej dłoni. W dniu zamążpójścia do pierścionka zaręczynowego dokładana jest obrączka.

Na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy?

Wiemy już, na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy przed zawarciem związku małżeńskiego. Co natomiast dzieje się z pierścieniem po zamążpójściu? Jak się okazuje, zmienia on swoje położenie na drugą dłoń, aby ustąpić miejsca obrączce. Jeśli przed ślubem jest noszony na prawej ręce, to po zaślubinach powinien znaleźć się na palcu serdecznym u lewej dłoni. W rzeczywistości jednak niektóre kobiety decydują się na pozostawienie pierścionka zaręczynowego na prawej ręce. W ten sposób obrączka i pierścionek zaręczynowy znajdują się na tym samym palcu prawej dłoni.

Podsumowanie

Wręczany kobiecie pierścionek zaręczynowy jest symbolem miłości mężczyzny i jednocześnie zapowiedzią planowanego ślubu. W okresie narzeczeństwa powinien być noszony na serdecznym palcu prawej ręki. Po zawarciu związku małżeńskiego biżuterię najczęściej przekłada się na lewą dłoń. Niektóre z pań zostawiają jednak obydwa pierścionki na prawej ręce. Zaletą takiego rozwiązania jest wolna lewa ręka, na której można nosić inne ozdoby biżuteryjne, nawet w zupełnie innym stylu.