+48 886 229 290  kontakt@ajubiler.pl

Obrączki złote do -35%

Poznaj wszystkie rodzaje kolczyków

Srebrne kolczyki czy złote? Z kamieniami czy bez? Małe, na sztyft czy długie, wiszące, kokieteryjnie tańczące wokół Twojej szyi?

Bez względu na rodzaj, ich zadanie jest zawsze jedno, sprawić abyś oczarowała wszystkich wokół. Kolczyki, ze wszystkich innych biżuteryjnych cacek, są noszone najbliżej twarzy, zatem to właśnie one najbardziej przyciągają spojrzenia i zdobią.

 

Historia kolczyków

Czy wiesz, że kolczyki to jedna z najstarszych form biżuterii? I że w przeszłości noszono je z powodów znacznie ważniejszych, niż tylko dla ozdoby?

Odkryte w Alpach, szczątki człowieka, który żył ponad 5000 lat temu, we wczesnej erze brązu a nazwany Otzi, Człowiek z Lodu, miały w jednym z płatków uszu dziurkę o średnicy 7-11 mm. Wszystko wskazuje na to, iż w ten sposób poznaliśmy pierwszego „strojnisia”, który nosił kolczyki, czy raczej kolczyk.

Kolczyki nosili sumeryjscy królowie i wojownicy oraz egipscy faraonowie. Wspomina o nich Biblia. W starożytnym Rzymie kolczyk był oznaką niewolników a Grecji prostytutek. Ale już w czasach starożytnych kolczyki zdobione kamieniami szlachetnymi zaczęły stanowić ozdobę i znak bogactwa.

W przeszłości kolczyki nosili głównie mężczyźni, (min.król Słońce, Ludwik XIV, Szekspir i sir Francis Drake), co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że to właśnie oni zarządzali majątkiem i bogactwem swoich rodzin.

 Na zdjęciu Diana de Poitiers, szlachcianka z XVI wieku, nałożnica króla Francji Henryka II.

Znaczenie kolczyków zmieniało się wraz z upływem czasu. Pierwotnie pełniły role talizmanów. Wraz z wiarą w magiczne znaczenie kamieni szlachetnych, rosło ich znaczenie jako przedmiotów mających znaczenie terapeutyczne. Dziś podziwiamy je przede wszystkim za nieprzeciętną urodę oraz bogactwo wzorów i rodzajów. 

 

Rodzaje kolczyków

Jak przystało na najstarsza ozdobę, kolczyki doczekały się nieskończonej ilości odmian i wzorów.

Kolczyki zapinane na sztyft

Z tyłu części ozdobnej kolczyka przymocowany jest prosty patyczek / bolec ze srebra lub złota. Przekładamy go przez dziurkę w uchu i zabezpieczamy przed wypadnięciem tzw. barankiem lub motylkiem - zatyczką, wykonaną z tego samego metalu co kolczyki lub z silikonu. Ostatnio pojawiły się również baranki „wkręcane” na bolec kolczyka. To zapobiega przed ich przypadkowym wypadnięciem, a tym samym zgubieniem kolczyka.  Zobacz kolczyki na sztyft w naszej kolekcji.

Kolczyki z angielskim zapięciem

Nie mają one dodatkowej zatyczki. Zamiast tego bolec, który przekładamy przez dziurkę w uchu, wsuwamy w specjalną część kolczyka, zachodzącą na tył płatka ucha i zatrzaskujemy. Są niezwykle cenione ze względu na łatwość zakładania oraz bezpieczeństwo – brak możliwości przypadkowego otworzenia się, a tym samym zgubienia kolczyka. Wadą jest to, iż są droższe. Ten rodzaj zapięcia wymaga kilku dodatkowych gram metalu, a tym samym podwyższa cenę ostatecznego wyrobu.

  

Kolczyki zapięciem na bigiel/ rybkę

Zapięcie stworzone z długiego, najczęściej nieco zaokrąglonego drutu, który przekładamy przekładamy przez otwór w uchu. Ten rodzaj zapięcia wydłuża kolczyk. Jest ono cenione przez osoby, które boją się, że bolec w zapięciu na sztyft, będzie je uwierał, szczególnie podczas snu. Niezwykle łatwe w zakładaniu, ma swoje wady. Może wysunąć się z ucha i spowodować zgubienie kolczyka. Dlatego rekomendujemy silikonowe zatyczki, które umieszczone na druciku a przesunięte do góry, na styku z płatkiem ucha, pozostaną niewidoczne a jednocześnie zapobiegną zgubieniu kolczyka.

 

Kolczyki wkrętki

Subtelne i delikatne. Mała część ozdobna, często pojedynczy kamień szlachetny, jest osadzona na sztyfcie. Kolczyki wkrętki  są wygodne w noszeniu, praktyczne i stylowe. Ich zaletą jest to, iż w zależności od wielkości i rodzaju kamienia pasują na każdą okazję. Idealnie nadają się na bezpretensjonalny prezent. 

 

Kolczyki koła

Jeden z najstarszych wzorów kolczyków. Do niedawna uważane za tandetne i pospolite, wracają do łask. Uwielbiają je celebrytki. A designerzy prześcigają się w kreowaniu coraz to nowych wzorów. I tak obok tradycyjnych, większych lub mniejszych  okrągłych kół, pojawiają się elipsy, kwadraty, romby. Zamiast prostego wzoru, kręcenia, łączenie dwóch kolorów metalu czy wysadzanie kamieniami. Na którykolwiek ze wzorów się zdecydujesz, poznaj kilka zasad, jak idealnie dobrać wzór kolczyków kół.

 

 

 

 

Kolczyki huggies

To odmiana kolczyków kół. Są to maleńkie koła czy raczej obrączki, o średnicy 1,5 do 2,5 cm, obejmujące płatek naszego ucha. Ich nazwa pochodzi od angielskiego „hug”, co znaczy obejmować, przytulać. Często zdobione kamieniami szlachetnymi, są dyskretnie eleganckie. Jednocześnie niezwykle wygodne w noszeniu. Nie musisz się obawiać, że wplączą się we włosy czy będą zaczepiać o ubranie.

 

 

Kolczyki wiszące

Czasami mają 2 cm, czasami sięgają aż do ramienia. Z reguły są zapinane na sztyft i baranek, podczas gdy część dekoracyjna uwodzicielsko kołysze się wokół owalu twarzy. Szczególnie dobrze wyglądają do fryzur z włosami upiętymi do góry oraz sukni z dużym dekoltem, ponieważ właśnie wtedy prezentują się w całej krasie. Stąd często wybierane przez panny młode jako część biżuterii ślubnej.

 

 

Kolczyki przekładane

Odmiana kolczyków wiszących. Łańcuszek jest zakończony z jednej strony malutkim pręcikiem, który przekładamy przez dziurkę ucha, z drugiej elementem ozdobnym: perłą, kamieniem naturalnym czy kuleczką wykonaną z metalu. W ten sposób mamy efekt kolczyka wkrętki – eleganckiego i skromnego, ale z dodatkowym „twistem” w postaci filuternie kołyszącego się łańcuszka. Idealne do codziennych stylizacji, którym chcemy dodać świeżości.

 

Kolczyki żyrandolowe

Kolczyki, które składają się z wielu wiszących elementów, niczym ozdobny żyrandol. Zdobione kamieniami szlachetnymi, których szlif, dodatkowo podkreśla połysk i migotanie odbijanego światła, przy każdym naszym kroku. Pojawiły się w XVIII wieku i od tego czasu nieustannie towarzyszą nam na balach i wieczorowych przyjęciach. Niezwykle strojne.

 

Nausznice

Kolczyki „wspinające” się do góry po małżowinie ucha. Czasami proste, czasami zdobione kamieniami, czy ażurowymi wzorami. Te bardziej ozdobne, a przede wszystkim cięższe, posiadają dodatkowe mocowanie, obejmujące małżowinę, zapobiegając opadaniu kolczyka.

  

Kolczyki z kamieniami szlachetnymi

Wykonane z metali szlachetnych (srebra, złota czy platyny) i ozdobione diamentami lub kolorowymi kamieniami szlachetnymi. Kiedy uda nam się dobrać ich kolor do koloru oczu, idealnie podkreślają ich barwę. Profesjonalny szlif kamieni wydobędzie z nich ich blask i ogień, sprawiając, że Twoje oczy będą jeszcze bardziej błyszczące. Jak żartobliwie mawiała Coco Chanel, mężczyźni przychodzą i odchodzą, a prawdziwa biżuteria pozostaje na zawsze. Dlatego warto aby w naszej kasetce z kosztownościami pojawiły się klejnoty z naturalnymi kamieniami szlachetnymi. Bo nic nie zastąpi ich piękna i porywającego blasku.

 

Bez względu na to, które kolczyki wybierzesz, pamiętaj, że aby wyglądać elegancko należy je dobrać to Twojej karnacji, kształtu twarzy i okazji. Czytaj na naszym blogu, jak to zrobić.

Zobacz kolczyki w naszej kolekcji.