kontakt@ajubiler.pl

Obraczki Rabat do -40%

MENU
Bursztyn Amber Jaspis

Bursztyn Amber Jaspis

Skąd pochodzi bursztyn?

Bursztyn to nic innego, jak kopalniana żywica pochodząca z drzew iglastych. Do tej pory na świecie znane jest około 60 odmian bursztynu, Oprócz znanych nam znad Bałtyku złotych i żółtych barw, może również przybierać niecodzienne kolory - niebieski, zielony, mlecznobiały, czerwony bądź czarny. Nazwa bursztyn pochodzi z języka niemieckiego i oznacza kamień, który się pali, będąc pochodną słowa bernstein. Od wieków bursztyn jest przedmiotem handlu - wykorzystywany w medycynie naturalnej lub jubilerstwie, zawsze stanowił pożądany i drogocenny materiał. Ludy wędrowały Bursztynowym Szlakiem w poszukiwaniu złotego kruszca, Krzyżacy za jego posiadanie karali śmiercią, a gdańscy mistrzowie wykorzystywali go, by stworzyć i sprzedać ręcznie wykonane cuda. Obecnie w jubilerstwie wykorzystywany jest do wykonanie pierścionków z bursztynem, bransoletek czy pięknych bursztynowych wisiorków. W tym celu najczęściej wykorzystuje się bursztyn bałtycki - powstałą w sposób naturalny żywicę kopalnianą, którą skrywa morze.

Bursztyn - na czym jeszcze polega jego magia?

Bursztyny są uznawane za idealny dodatek do biżuterii i stylizacji kobiet dojrzałych, a także wszystkich tych, które cenią sobie bliskość natury, oryginalny, kultowy i jakże ważny w Polskiej kulturze charakterystyczny styl i legendę zastygłej żywicy - a także jego właściwości zdrowotne. Bursztyn od zawsze towarzyszy nam jako dodatek i przewija się w życiu codziennym jako coś niezwykłego, cennego i magicznego. Kusi pięknem a także atrakcyjną ceną - gdyż w porównaniu z kamieniami szlachetnymi, ozdobnymi, a zwłaszcza diamentem - jest o wiele łatwiej osiągalny dla większości pań.

Bursztyn bałtycki - klasyka i awangarda

Bursztyn staje się ozdobą niejednej szkatułki z biżuterią dzięki swojej pięknej barwie oraz uniwersalności wykonanej z niego biżuterii. Wykorzystywany w jubilerstwie jest nie tylko w zestawieniu ze złotem, ale również ze srebrem. Jak odróżnić biżuterię z prawdziwym bursztynem od podróbek? Prawdziwy bursztyn w kontakcie ze słoną, morską wodą pozostanie na powierzchni. Jeżeli wrzucimy go do słodkiej wody, opadnie na dno. Ta sztuczka pozwoli Ci upewnić się, że kupowana biżuteria z bursztynem jest oryginalna, nie syntetyczna. Jak jednak dbać o bursztynową biżuterię w swojej kolekcji, aby nie straciła blasku i nie zmatowiała? Bursztyn najlepiej czyścić na sucho lub przy użyciu wody z mydłem albo spirytusu. Biżuterię najlepiej przechowywać owiniętą lub jedwabną szmatką i unikać kontaktu z wodą. Pod wpływem wody surowiec matowieje, o czym każdy jego posiadacz musi pamiętać. Im częściej nosisz biżuterię zawierającą bursztyn, tym częściej musisz pamiętać również o oczyszczaniu i polerowaniu jej. Biżuterię z bursztynu najlepiej przechowywać w innym miejscu niż pozostałą zawartość swojej szkatułki, aby uniknąć zarysowania delikatnego materiału. Często jest on wrażliwy na środki chemiczne, dlatego musisz obchodzić się z nim ostrożnie oraz unikać kontaktu z perfumami i domowymi środkami czystości.